راهکارهای طب سنتی ایرانی برای رهایی از آلرژی‌های بهار

۰۸ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۰:۳۱ کد : ۷۱۹۹۰ پژوهشی تاپ خبر
متخصص فارماکوگنوزی و عضو هیات علمی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی درخصوص گیاهانی که در بهبود حساسیت فصلی موثر هستند عنوان کرد: گیاه خرفه خواص بسیار زیادی دارد واز سبزی های فصل بهار است . این گیاه دارویی می تواند خون را از فضولات و مواد زائد به ویژه مواد صفراوی پاک کند. خوردن این سبزی در وعده های غذایی، تلخی دهان را رفع می کند و خارش های فصل بهار را درمان می کند.
راهکارهای طب سنتی ایرانی برای رهایی از آلرژی‌های بهار

به گزارش روابط عمومی روابط عمومی جهاددانشگاهی استان یزد به نقل از  پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، دکتر رضا حاجی آقایی، متخصص فارماکوگنوزی و عضو هیات علمی این پژوهشکده درخصوص گیاهانی که در بهبود حساسیت فصلی موثر هستند عنوان کرد: گیاه خرفه خواص بسیار زیادی دارد واز سبزی های فصل بهار است . این گیاه دارویی می تواند خون را از فضولات و مواد زائد به ویژه مواد صفراوی پاک کند. خوردن این سبزی در وعده های غذایی، تلخی دهان را رفع می کند و خارش های فصل بهار را درمان می نماید. برای کاهش عوارض و خارش های ناشی از حساسیت های فصلی آب این گیاه را گرفته و بنوشید تا تاثیرات مثبت آن را دریابید.

این عضو هیات علمی جهاددانشگاهی با اشاره به دمنوشهای مفید برای کاهش علائم آلرژی بهاره، افزود: زنجبیل خواص بیشماری دارد و بیشترین مورد استفاده از آن از بین بردن حالت تهوع است. دمنوش زنجبیل حاوی آنتی هیستامین طبیعی است و به کاهش التهاب مخاط بینی کمک میکند. شما میتوانید کمی زنجبیل تازه را با آب گرم دم کنید و سپس آن را با عسل شیرین کرده و بنوشید.

وی اظهار کرد: دمنوش نعنا فلفلی  نیز به عنوان یک دمنوش ضد احتقان شهرت دارد. این دمنوش ترشح آنزیمهای ضدالتهابی مثل هیستامینها که دلیل اصلی بروز واکنشهای آلرژیک هستند را کاهش میدهد. پس میتوان گفت دمنوش نعنا فلفلی یک انتخاب مناسب برای کاهش علائم آلرژی است.

حاجی آقایی عنوان کرد: بادرنجبویه نیز گیاهی معطر با رایحه لیمو و از خانوادهی نعناها است. دمنوش بادرنجبویه سردرد و علائم تنفسی مرتبط با آلرژی را تسکین داده و خاصیت آرامشبخش دارد. همچنین ریشه شیرین بیان اثرات آنتی هیستامینی و ضدالتهابی بسیار قدرتمندی دارند. دم کردهی شیرین بیان میتواندبه کاهش علائم آلرژی و رفع خارش بینی کمک کند.

 وی چای سبزرا  یک آنتی اکسیدان غنی از کوئرستین دانست وگفت: چای سبز با خاصیت ضدالتهابی خود سیستم ایمنی بدن را در برابر آلرژنها تقویت میکند. کوئرستین همان منشا رنگدانه های چای سبز است و به جلوگیری از واکنشهای ایمنی ناشی از مواجهه با گرده، گردوغبار و موی حیوانات کمک میکند.

این عضو هیات علمی جهاددانشگاهی عنوان کرد: زردچوبه با خاصیت ضدالتهابی قوی خود مشهور شده است. همچنین این ادویه خوشرنگ به عنوان یک آنتی هیستامین قوی میتواند در کاهش علائم آلرژی فصلی هم مفید باشد. اگر هر سال با آلرژی فصلی درگیر هستید مصرف دمنوش زردچوبه را در برنامه غذاییتان قرار دهید.
وی در پایان خاطرنشان کرد: استفاده از روغن بنفشه و بادام عطسه های ناشی از آلرژی و حساسیت فصلی را کاهش می دهد. ریختن روزی دوبار یک قطره از روغن بنفشه در بینی برای افرادی که دچار حساسیت های فصلی هستند و ازعطسه های بی وقفه کلافه شده اند مفید است. این افراد بهتر است با همین روغن، پیشانی خود را نیز ماساژ دهند تا شدت عطسه کاهش یابد.

حساسیت فصلی یکی از مشکلاتی است که برخی از افراد در فصل بهار به آن مبتلا می شوند که علل و درمان گوناگونی دارد. تسکین آلرژی های فصلی با تکنیک های امتحان شده و واقعی. بهار به معنای غنچه های گل و درخت های شکوفه داده است و اگر شما یکی از میلیونها نفری هستید که آلرژی های فصلی دارند، به معنی عطسه، گرفتگی، آبریزش بینی و دیگر نشانه های آزار دهنده است.

 

کلید واژه ها: آلرژی های بهاری


نظر شما :