با همت پژوهشگران سازمان جهاددانشگاهی تهران انجام شد؛ تولید شمش ۶ تنی یکی از آلیاژهای خاص پایه‌ی مس در کشور

۱۸ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۱:۲۹ کد : ۱۸۷۲۲ پژوهشی تاپ خبر عمومی
پژوهشگران مرکز تحقیقات و فناوری فرآوری مواد فلزی سازمان جهاددانشگاهی تهران موفق شدند برای اولین بار در کشور شمش ۶ تنی آلیاژ مس کروم زیرکونیم (سری C۱۸۱۵۰) را تولید کنند.
با همت پژوهشگران سازمان جهاددانشگاهی تهران انجام شد؛ تولید شمش ۶ تنی یکی از آلیاژهای خاص پایه‌ی مس در کشور

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی تهران، آلیاژ مس کروم زیرکونیم یکی از آلیاژهای خاص پایه مس می باشد که علاوه بر دارا بودن هدایت الکتریکی و حرارتی بالا، دارای استحکام بالایی است. از جمله کاربردهای این آلیاژ می توان قالب های کریستالیزتور، الکترودهای جوش مقاومتی، کانکتورهای الکتریکی استحکام بالا را نام برد.

ریخته گری این آلیاژ به دلیل تمایل شدید به اکسید شدن کروم و زیرکونیم در حین ذوب و سیالیت نسبتا کم آلیاژ، تولید شمش این آلیاژ را با مشکلات خاص خود رو به رو می کند.

پژوهشگران مرکز تحقیقات و فناوری فرآوری مواد فلزی در فاز مطالعاتی با انجام ذوب‌هایی در مقیاس 50 کیلوگرم، مشخصات فرآیندی تولید این آلیاژ را بررسی و بعد از اطمینان از تکرار پذیری، شرایط را برای تولید شمش 6 تنی این آلیاژ فراهم کردند. انجام ریخته گری شمش 6 تنی این آلیاژ یکی از پیچیده‌ترین ریخته‌گری‌های انجام شده در این مرکز بود.

با بررسی شمش تولیدی، ترکیب شیمیایی در محدوده استاندارد و شمش عاری از عیوب ریخته گری است. این شمش به منظور ساخت چرخ ریخته گری پیوسته مس (کریستالیزاتور ریخته گری پیوسته مس) تولید شده است، که در حال طی مراحل تولید تکمیلی جهت ساخت قطعه نهایی مورد نظر است.


نظر شما :