ایجاد هر نوع ضایعه‌ی جدید در پوست را جدی بگیرید/ معرفی مهم‌ترین عامل سرطان پوست

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۰۹:۰۲ کد : ۱۷۹۴۷ پژوهشی عمومی
یک متخصص پوست، مو و زیبایی ضمن تاکید بر ضرورت حفظ سلامت پوست با دوری از استفاده بی‌رویه از اقلام آرایشی، درخصوص سرطان پوست، مشاوران پوست در داروخانه‌ها و لیزردرمانی نکاتی را مورد بررسی قرار داد.
ایجاد هر نوع ضایعه‌ی جدید در پوست را جدی بگیرید/ معرفی مهم‌ترین عامل سرطان پوست

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران، دکتر سید مهدی طبایی رییس سازمان جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران و متخصص پوست، مو و زیبایی، درباره‌ی تاثیر استفاده از لوازم آرایشی بر پوست، اظهار کرد: ایران یکی از کشورهای پر مصرف لوازم آرایشی در دنیاست، بخشی از علت این پیشگامی شاید به احساس نیاز افراد جامعه و نوع فرهنگ‌ها برمی گردد و بخشی دیگر احتمالا به دلیل سیاستگذاری های بهداشتی و درمانی یا سیاستگذاری های اقتصادی است.

 

ورود اقلام آرایشی و بهداشتی به کشور بسیار بالاست
وی ادامه داد: برخی از این اقلام آرایشی، با توجه به موادی که در آن به کار رفته می‌تواند از طریق پوست جذب و داخل خون شده و در سراسر بدن گسترش پیدا کردهبنابراین می‌توانند عوارض سیستمی هم برای بدن انسان داشته باشند.
این متخصص پوست، مو و زیبایی گفت: با توجه به عوارض بعضاً جبران ناپذیر استفاده بیش از اندازه و نامناسب از اقلام آرایشی، ضروری است مصرف کنندگان حتماً از مراکز معتبر مایحتاج خود در این زمینه را تهیه کرده، از اقلامی استفاده کنند که استانداردهای لازم را از مراکز ذی صلاح در کشور دریافت می‌کنند تا از این طریق بتوانند عوارض را به حداقل برساند.

دکتر طبایی در مورد مشاوران پوست در داروخانه‌ها و میزان اعتبار ویزیت پوستی این افراد، بیان کرد: توصیه ما این است که اگر کسی دچار عارضه و مشکل پوستی است یا دارای کمترین نشانه‌ها مانند خشکی، خارش، التهاب و ... در پوست است حتماً به پزشک متخصص مراجعه کند تا نوع عارضه پوستی تشخیص داده شود و بر مبنای آن دارو یا محصول پوستی تجویز گردد.

 

اشعه آفتاب مهم‌ترین فاکتور سرطان پوست
وی در مورد سرطان پوست و مبتلایان به این نوع از سرطان، گفت: سرطان پوست جزو شایع‌ترین سرطان‌ها در میان انسان‌هاست که انواع و اقسام مختلفی دارد. مهم‌ترین فاکتور در ایجاد سرطان پوست که تا به امروز ثابت شده، فاکتور محیطی یا به عبارتی اشعه آفتاب است، البته استعداد ژنتیکی نیز در ایجاد این سرطان‌ها نقش موثری دارد و این علت قابل انکار نیست.

 

ایجاد هر نوع ضایعه جدید در پوست ممکن است مرتبط با سرطان پوست باشد
این متخصص پوست، مو و زیبایی تصریح کرد: خوشبختانه شایع‌ترین سرطان پوست کشنده نیست و در میان کسانی ایجاد می‌شود که به واسطه شغل در معرض نور آفتاب قرار دارند.
وی در مورد لیزر درمانی و ضرورت استفاده از این نوع درمان گفت: لیزر یک تکنولوژی در حوزه پزشکی است که از آن به عنوان ابزار درمانی یا کمک درمانی استفاده می‌شود؛ این ابزار به خودی خود مفید یا مضر نیست بلکه فایده یا زیان آن به نوع استفاده از این ابزار بستگی دارد.

 

استفاده از لیزرها حتماً باید براساس قانون و دانش امروز پزشکی باشد
دکتر طبایی افزود: گاهی استفاده نامناسب از لیزرها توسط افراد غیر متخصص باعث ایجاد عوارض کوتاه مدت یا بلند مدت برای سلامت شخص می‌شود بنابراین حتماً باید استفاده از لیزرها براساس قانون و دانش امروز پزشکی باشد و این درمان توسط افرادی صورت گیرد که تخصص لازم را در این زمینه دارند.
وی در مورد دلیل ورود آسان دستگاه‌های لیزر به کشور، اظهار کرد: متأسفانه امکان یا انگیزه نظارت بر ورود دستگاه‌های لیزر به کشور وجود ندارد و همین امر سبب شده تا سودجویان به اقدام غیر قانونی و غیر تخصصی خود ادامه دهند این در حالی است که شاهدیم تعداد کسانی که از اقدامات درمانی غیر مجاز لیزر توسط غیر متخصصان در مراکز غیر معتبر آسیب دیده‌اند، روز به روز در حال افزایش است.

 

لیزر از لحاظ علمی ابزاری نیست که باعث از بین رفتن دائمی موها شود
دکتر طبایی در مورد اینکه پس از لیزر موهای زائد چند درصد احتمال بازگشت رشد مو وجود دارد، اظهار کرد: لیزر از لحاظ علمی ابزاری نیست که باعث از بین رفتن دائمی موها شود، بلکه کاهش تعداد موها را ایجاد می‌کند و حتی در برخی از مناطق بدن می‌تواند برگشت پذیر هم باشد به دلیل اینکه بخشی از موهای زائد ممکن است به علت وجود یک عارضه یا زمینه داخلی به وجود آید که در این مورد ارایه خدمات لیزر حتماً باید با نظر پزشک متخصص صورت گیرد. به طور کلی تبلیغ در مورد اینکه لیزر باعث از بین رفتن دائمی موهای زائد می‌شود، درست و علمی نیست.


نظر شما :