گام به گام با انقلاب اسلامی(۱) استاندار یزد تاکیدکرد:

جهاددانشگاهی با طیف وسیعی از موفقیت‌ها روبروست

۱۳ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۶ کد : ۱۰۰۱۸ فرهنگی تاپ خبر عمومی
استاندار یزد گفت: اگر به دستاوردهای جهاددانشگاهی در طول چهل سال گذشته نگاه کنیم، می‌بینیم این نهاد با طیف وسیعی از موفقیت‌ها در حوزه‌های مختلف روبروست.
جهاددانشگاهی با طیف وسیعی از موفقیت‌ها روبروست

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، فضای جامعه از فرهنگ طاغوتی پاک نشده بود و مظاهر آن در همه جا به چشم می‏‌خورد. همچنین عوامل فعال طاغوتی در دانشگاه‏‌ها مانع اشاعه فرهنگ اسلامی بودند. در نتیجه دانشجویان در برابر این مسئله به مقابله برخاستند و دانشگاه‏‌ها تعطیل شد.
حضرت امام با تأیید این حرکت، فرمان تشکیل نهاد انقلابی جهاددانشگاهی را صادر کردند تا پس از تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی، فرهنگ منحط غربی از مراکز علمی و فرهنگی کشور زدوده شود. این مرکز فرهنگی در سال ۱۳۶۳، به عنوان ستاد اجرایی انقلاب فرهنگی تغییر نام داد تا این که در سال ۱۳۶۴، پس از استقلالِ دانشگاه‏‌ها و جدا شدن وزارت فرهنگ و آموزش عالی، مجدداً به عنوان جهاددانشگاهی مطرح شد. 
بر اساس اساسنامه این نهاد جهاددانشگاهی نهادی است عمومی و غیردولتی، زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دارای شخصیت مستقل و از لحاظ استخدامی و مالی، تابع مقرراتی است که در چارچوب اختیارات قانونی به تصویب هیئت امنای جهاددانشگاهی می‏‌رسد.
از سال ۱۳۶۹، جهاددانشگاهی به عنوان پلی میان دانشگاه و بخش صنعتی و خدماتی کشور معرفی و محل استقرار آن، بیرون از دانشگاه تعیین شد. گسترش تحقیقات و شکوفایی روحیه پژوهش، گسترش طرح‏‌های کاربردی و نیمه صنعتی از طریق پیوند با مراکز علمی و تحقیقاتی به منظور به کارگیری وظایف و توسعه امور فرهنگی در سطح جامعه از طریق همکاری با حوزه و دانشگاه و سایر مراجع و نهادهای فرهنگی به ویژه برای نسل جوان، از اهداف مهم جهاددانشگاهی است. 

 به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی استان یزد به نقل از ایکنا یزد محمدعلی طالبی، استاندار یزد، در آستانه سالروز تأسیس جهاددانشگاهی اظهار کرد: جهاددانشگاهی از نهادهای نوپایی است که پس از انقلاب ایجاد شد و بزرگترین مسئولیت این نهاد پیوند علم با مسائل ملموس در سطح جامعه است.

وی ادامه داد: اگر به دستاوردهای جهاددانشگاهی در طول چهل سال گذشته نگاه کنیم، می‌بینیم با طیف وسیعی از موفقیت‌ها در حوزه‌های مختلف روبرو هستیم.

طالبی افزود: این فضا فرصتی است که توسط جهاددانشگاهی به وجود آمده که نیروهای نخبه علمی بتوانند ظرفیت‌های مناسبی را برای رفع مسائل و مشکلات جامعه فراهم کنند، به نحوی که در بخش صنعت، مباحث علمی، موضوعات روز علمی مثل نانو تکنولوژی و علوم ژنتیک موفقیت‌های بزرگی از موسسات جهاددانشگاهی دیده‌ایم.

وی بیان کرد: خوشبختانه در جهاددانشگاهی یزد نیز فضا و فرصتی فراهم شده که واحدها با حمایت‌هایی که صورت گرفته، بتوانند در حوزه‌های مختلف به ویژه در حوزه پیوند دانشگاه با صنعت اقدامات خوبی را انجام دهند


نظر شما :